<title>Banks</title>
<description>Բիզնես լուրեր Հայաստանից, ֆինանսական լուրեր, բանկեր, աշխատատեղեր, դոլար, եվրո, փոխարժեքներ</description>
<language>en-us</language>
<lastBuildDate>Sat, 29 Aug 2026 03:07:59 +0400</lastBuildDate>
<item>
<title> <![CDATA[ Revolut-ը բանկային լիցենզիայի հայտ է ներկայացրել Ֆինլանդիայում ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31141</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31141</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut-ը բանկային լիցենզիա ստանալու հայտ է ներկայացրել Ֆինլանդիայում:</h2>
<br />Revolut Bank EU-ի գլխավոր տնօրեն Կուբա Ֆաստը նշել է, որ լիցենզիայի ստացումը բանկի 250,000 ֆինն հաճախորդներին հասանելիություն կապահովի IBAN-ին եւ մի շարք բանկային ծառայություններին, ինչպիսիք են տեղական հաշիվների վճարումը եւ աշխատավարձի ստացումը, հայտնում է Finextra-ն:<br /><br />[[linked-news31095]]<br />Ներկայում Revolut-ի ֆինն օգտատերերը ստիպված են ներքին գործարքներ իրականացնելիս օգտագործել անդրսահմանային նույնականացուցիչներ:<br /><br />&laquo;Այս քայլը Revolut-ի՝ Եվրոպայում հաճախորդների համար հիմնական բանկ դառնալու ավելի լայն հավակնությունների մի մասն է&raquo;, - հավելել է Ֆաստը:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Fri, 21 Aug 2026 10:45:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31141/475fd957aad878b865d79284d909f61e.jpg" length="90989" type="image/jpeg"/>
</item>
<title> <![CDATA[ EIB-ը ֆինտեխ-հիմնադրամ է գործարկում Լեհաստանում ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31138</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31138</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Եվրոպական ներդրումային հիմնադրամը (EIF) միավորել է ուժերը Լեհաստանի զարգացման ազգային Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) բանկի հետ՝ &euro;30 միլիոն ծավալով վենչուրային ֆինտեխ-հիմնադրամ գործարկելու համար:</h2>
<br />Ինչպես հաղորդում է Finextra-ն, հիմնադրամն իր ներդրումներն ուղղելու է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում վաղ փուլում գտնվող ստարտափներին:<br /><br />Հիմնադրամի կառավարումն իրականացնելու է լեհական Inovo.vc ընկերությունը:<br /><br />Դրա կառավարիչ գործընկեր Տոմաշ Շվեբոդան կարեւորել է, որ &laquo;համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջնորդների հաջորդ սերունդը սերված լինի Լեհաստանից եւ տարածաշրջանից&raquo;:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Thu, 20 Aug 2026 17:18:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31138/1dab672f25dd372529992849c7a1256f.jpg" length="134005" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa-ն եւ Mastercard-ը միացել են Agentic Payments Alliance-ին ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31131</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31131</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Visa-ն եւ Mastercard-ը միացել են Agentic Payments Alliance (APA) դաշինքին:</h2>
<br />Դաշինքի ստեղծման նախաձեռնողը ստեյբլքոինների Rain հարթակն է, հաղորդում է Finextra-ն:<br /><br />Դաշինքը գործելու է որպես աշխատանքային կոալիցիա, որը միասնաբար ղեկավարվելու է հիմնադիրների կողմից: Մասնակիցները (արդեն ավելի քան 25 կազմակերպություն) համատեղ կսահմանեն միավորման կանոնադրությունն ու առաքելությունը:<br /><br />Սպասվում է, որ առաջին փուլում աշխատանքը կներառի համատեղ հետազոտություններ եւ հայեցակարգային շրջանակների մշակում, գործակալների նույնականացման ու լիազորման ստանդարտների փորձարկում, ինչպես նաեւ փոխգործակցություն կարգավորող մարմինների հետ:<br /><br />&laquo;Ոչ մի ընկերություն չպետք է միանձնյա որոշի, թե ինչպես են գործակալները գործարքներ իրականացնելու: Դա պետք է բխի ենթակառուցվածք ստեղծող հարթակներից, կանոններ սահմանող կարգավորողներից եւ նորարարներից, ովքեր բոլորից լավ գիտեն, թե ինչպես են գործակալներն կիրառվում արդեն այսօր&raquo;, - ասել է Rain-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ֆարուք Մալիքը:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 19 Aug 2026 10:26:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31131/1ab6619bf09f0d281d08baa4c1260220.jpg" length="281573" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut-ը պրեմիում դասի լաունջների ցանց է գործարկում  ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31127</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31127</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut-ը հայտարարել է Եվրոպայի օդանավակայաններում պրեմիում դասի լաունջների ցանց հիմնելու ծրագրի մասին:</h2>
<br />Ընկերությունն արդեն համաձայնագիր է ստորագրել Կոպենհագենի օդանավակայանի հետ 2027 թվականին լաունջ բացելու վերաբերյալ՝ Հյուսիսային Եվրոպայի երկրներում հաճախորդների ներգրավման արշավի շրջանակում, հաղորդում է Finextra-ն։<br /><br />Այսօր Revolut Premium եւ Metal սակագնային փաթեթների հաճախորդները Revolut հավելվածի միջոցով կարող են մուտք գործել ավելի քան 1000 լաունջ:<br /><br />[[linked-news31095]]<br />Սեփական լաունջների ցանց հիմնելով՝ Revolut-ը նպատակ ունի առավելագույնս վերահսկել հաճախորդների սպասարկման ամբողջական ընթացքը՝ պրեմիում արտոնությունների ստանդարտ փաթեթին շքեղության լրացուցիչ տարր հաղորդելով:<br /><br />Revolut-ը առաջին ֆինտեխ ընկերությունը չէ, որն անդրադառնում է օդանավակայաններում պրեմիում սպասասրահների ձեւաչափին:<br /><br />2023 թվականին Nomad ընկերությունը Սան Պաուլոյի միջազգային օդանավակայանում բացել էր 600 քմ մակերեսով լաունջ, իսկ 2025 թվականին բրազիլական Nubank-ը նույն օդանավակայանում գործարկել էր 1000 քմ տարածքով լաունջ՝ իր Ultravioleta պրեմիում փաթեթի հաճախորդների համար:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Tue, 18 Aug 2026 15:02:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31127/14a27e9612e3ce0384beb1b399da6029.jpg" length="111526" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut-ը լիարժեք եվրոպական բանկային լիցենզիա է ստացել  ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31095</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31095</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut-ը Ֆրանսիայի կարգավորող մարմնից ստացել է լիարժեք եվրոպական բանկային լիցենզիա, ընդ որում՝ որոշումը հաստատվել է Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) կողմից:</h2>
<br />ԵԿԲ-ի այս որոշումը մեծ նշանակություն ունի, քանի որ մեկ տարի առաջ կարգավորողը սահմանափակել էր Revolut-ի ակտիվ ընդլայնումը մայրցամաքում՝ մտավախություն ունենալով, որ հավելվածի աճը գերազանցում է դրա ներքին վերահսկողության համակարգերի զարգացման տեմպերը, հաղորդում է Finextra-ն:<br /><br />Սահմանափակումը վերաբերում էր Եվրոպական տնտեսական գոտում նոր ծառայություններ գործարկելու Revolut-ի հնարավորությանը եւ ժամանակավորապես արգելում էր նոր պրոդուկտների մուտքը շուկա: Եվրոպացի կարգավորողները պարտավորեցրել էին Revolut-ին վերանայել պրոդուկտների հաստատման գործընթացները՝ կորպորատիվ կառավարման, ռիսկերի կառավարման եւ քոմփլայենսի համակարգերում հայտնաբերված թերություններից հետո:<br /><br />Revolut-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Նիկ Ստորոնսկին հայտարարել է.<br /><br />&laquo;Այս լիցենզիան մեզ հնարավորություն է տալիս նոր սերնդի բանկինգ կառուցելու Արեւմտյան Եվրոպայում մեր ավելի քան 30 միլիոն հաճախորդների համար: Ֆրանսիան դարձել է առաջատար ֆինանսական կենտրոն՝ շնորհիվ դինամիկ ֆինանսական էկոհամակարգի եւ հուսալի կարգավորող բազայի: Սա կատարյալ հարթակ է Revolut-ի աճի հաջորդ փուլն արագացնելու համար&raquo;:<br /><br />Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Revolut-ը հայտարարել է Եվրոպայում ավելի քան &euro;1 միլիարդի ներդրումների մասին եւ հաստատել 2027 թվականին Փարիզում նոր կենտրոնակայանի բացման ծրագիրը:<br /><br />Արեւմտյան Եվրոպան Revolut-ի համար ամենամեծ եւ ամենաարագ աճող շուկան է:<br /><br />Նոր բանկային ստորաբաժանումն իր աշխատանքը կսկսի Ֆրանսիայում հաճախորդների սպասարկումից՝ աստիճանաբար ընդլայնվելով դեպի եվրոպական այլ շուկաներ, այդ թվում՝ Գերմանիա, Իռլանդիա, Իտալիա, Պորտուգալիա եւ Իսպանիա:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Mon, 10 Aug 2026 16:14:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31095/18357377431e47b0ac7c92e14a91dcda.jpg" length="67950" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Ալմաթիում կանցկացվի Central Asia Fintech Summit 2026-ը  ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31092</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31092</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Սեպտեմբերի 11-ին Ալմաթիում կանցկացվի Central Asia Fintech Summit 2026-ը։</h2>
<br />Գագաթնաժողովի կազմակերպիչներն են Ղազախստանի Ազգային բանկը, Ազգային վճարային կորպորացիան եւ Kazakhstan Fintech Network-ը։<br /><br />CAFS 2026-ի գլխավոր թեման է &laquo;Վստահության դարաշրջանը. ինչպիսին կլինի ֆինանսական շուկան հաջորդ տասնամյակում&raquo;։<br /><br />Մասնակիցները կքննարկեն նոր սերնդի վճարային համակարգերի զարգացումը, թվային ֆինանսական ծառայությունները եւ անդրսահմանային գործառնությունների հնարավորությունները։<br /><br />CAFS 2026-ի գլխավոր թեմաներից մեկը արհեստական բանականությունն է։&nbsp;<br /><br />Մասնակիցները կանդրադառնան ոչ միայն տեխնոլոգիայի զարգացմանը, այլեւ դրա կիրառմանը իրական տնտեսության մեջ՝ ֆինանսական ծառայություններից եւ տվյալների վերլուծությունից մինչեւ գործընթացներ, որոնք զգալի մարդկային ռեսուրսներ են պահանջում։<br /><br />Գագաթնաժողովի օրակարգի թեմաներից են նաեւ վերահսկողական տեխնոլոգիաների էվոլյուցիան եւ պաշտպանությունը ֆինանսական խարդախությունից։<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Mon, 10 Aug 2026 09:47:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31092/58ea1fd08af4d154a98aac93eb1ce8cb.jpg" length="184708" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Western Union-ը թողարկել է Stablecard-ը ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31077</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31077</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Western Union-ը թողարկել է թվային դրամապանակ եւ ստեյբլքոինով ապահովված պաշտպանված Visa վարկային քարտ:</h2>
<br />Stablecard-ն սպառողներին առաջարկում է միջոցներ ստանալու եւ դրանք USDPT-ով պահելու հարմար եղանակ: USDPT-ն Western Union-ի վերջերս թողարկված դոլարային ստեյբլքոինն է:<br /><br />Օգտատերերը կարող են ծախսել միջոցներն ամենուր, որտեղ ընդունվում է Visa-ն, իսկ USDPT-ն կարելի է փոխանակել ԱՄՆ դոլարի հետ 1:1 հարաբերակցությամբ, հաղորդում է Finextra-ն:<br /><br />&laquo;Միավորելով դոլարով ապահովված թվային ակտիվի կայունությունը Western Union-ի գլոբալ ցանցի եւ Visa-ի ընդունման ծածկույթի հետ՝ սպառողներին տրամադրում ենք միջոցներ պահելու, գումար փոխանցելու եւ տարբեր երկրներում դրանք ծախսելու նոր եղանակ&raquo;, - ասել է Western Union-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեւին ՄաքԳրանահանը:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 05 Aug 2026 11:17:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31077/9332582fdc622fc11babdeffd3bca67a.jpg" length="161698" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut-ը բանկային լիցենզիա է ստացել Ավստրալիայում ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31016</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31016</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Բրիտանական Revolut ֆինտեխ ընկերությունը բանկային լիցենզիա է ստացել Ավստրալիայի կարգավորող մարմնից՝ հուլիսի 21-ին պաշտոնապես գործարկելով Revolut Bank Australia-ն, <a href="https://frankmedia.ru/293462" target="_blank">հաղորդում է</a> Frank Media-ն՝ վկայակոչելով ընկերության հաղորդագրությունը։</h2>
<br />Նշվում է, որ գործող հաճախորդների համար անցումը լիցենզավորված բանկին ավտոմատացված կլինի եւ չի պահանջի որեւէ լրացուցիչ գործողություն, իսկ բոլոր նոր հաճախորդները կմիանան անմիջապես Revolut Bank Australia-ին։<br /><br />Լիցենզիա ստանալուց հետո ընկերությունը պարտավոր կլինի հինգ տարվա ընթացքում տեղական շուկայում ներդնել գրեթե 400 միլիոն ավստրալական դոլար (մոտ $280 միլիոն):<br /><br />Revolut-ի՝ Ավստրալիայում բանկային լիցենզիա ստանալու ցանկության մասին դեռեւս 2021 թվականին հաղորդել էր Reuters-ը՝ վկայակոչելով ընկերության գլխավոր տնօրեն Մեթ Բաքսբիին։<br /><br />Դրանից մեկ տարի առաջ բանկի ավստրալական դուստր ընկերությունը ստացել էր ֆինանսական լիցենզիա եւ գրանցվել էր փողերի լվացման դեմ պայքարի գործակալությունում որպես արժույթի թվային փոխանակման ծառայություն։<br /><br />Revolut-ն արդեն ունի բանկային լիցենզիաներ Մեծ Բրիտանիայում, Մեքսիկայում, Ավստրալիայում եւ Եվրոպական տնտեսական գոտում։ <br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Tue, 21 Jul 2026 15:05:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31016/ab651c3afe27f38e787a7b939304b32a.jpg" length="182595" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Առաջին կիսամյակում գլոբալ ֆինտեխ ֆինանսավորումն աճել է 23%-ով ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//31001</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//31001</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Crunchbase-ի տվյալների համաձայն՝ համաշխարհային ֆինտեխ ընկերությունների վենչուրային ֆինանսավորումը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում հասել է $28,6 միլիարդի, ինչը 23%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, <a href="https://www.finextra.com/newsarticle/48109/h1-global-fintech-funding-grows-23-yoy" target="_blank">հաղորդում է</a> Finextra.com-ը:</h2>
<br />Այս ցուցանիշը, սակայն, 17,3%-ով նվազել է 2025 թվականի երկրորդ կեսին հավաքագրված 34,6 միլիարդից, որը երեք տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն էր։<br /><br />Չնայած ֆինանսավորման գործարքների թվի 26%-ով նվազմանը (դրանց թիվը հասել է 1605-ի), անցած տարվա հետ համեմատ աճը տեղի է ունեցել խոշոր հսկաների համար նախատեսված մեգառաունդներում ներդրողների կողմից միջոցների ներդրման հաշվին: Այսպես, կիսամյակի ընթացքում Ramp-ը ներգրավել է $750 միլիոն, Ebury-ն՝ $748 միլիոն, իսկ ֆրանսիական Alan ընկերությունը՝ $545 միլիոն։<br /><br />ԱՄՆ-ն շարունակում է առաջատար մնալ ֆինանսավորման ծավալով. երկրին բաժին է հասնում $15 միլիարդ, որը ներգրավված բոլոր միջոցների ավելի քան 50%-ն է։ Այնուհետեւ հաջորդում է Մեծ Բրիտանիան $2,7 միլիարդով, իսկ հնդկական ընկերությունները ներգրավել են $1,9 միլիարդ:<br /><br />Արհեստական բանականությունն ամենախոստումնալից տեխնոլոգիան է, որը խթանում է ներդրումներն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին է ակտիվների կառավարումը, եւ դրդում է Ramp-ի նման ընկերություններին կատաղի մրցակցել լավագույն մասնագետների համար։<br /><br />Միաժամանակ, IPO-ի շուկան շարունակում է թույլ մնալ. տարվա առաջին կեսին միայն երեք ընկերություն է մուտք գործել բորսա՝ բրազիլական PicPay-ն ու AgiBank-ը, ինչպես նաեւ ճապոնական PayPay-ը: Ի տարբերություն դրանց, ոլորտի շատ հսկաներ, այդ թվում՝ Stripe-ը, Plaid-ը, Ramp-ը, Revolut-ը եւ Monzo-ն, շարունակում են սպասել իրենց ժամանակին, քանի որ դրանց շուկայական կապիտալիզացիան կտրուկ աճում է:<br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Fri, 17 Jul 2026 11:02:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31001/229a7f5e25a0fd6d7b98261f7e8d7a5d.jpg" length="207171" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa-ն ներկայացնում է բանկային հավելվածների համար նախատեսված ԱԲ օգնական ]]> </title>
<link>https://banks.am/am/news//30994</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/am/news//30994</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Visa-ն ներկայացրել է արհեստական բանականության (ԱԲ) օգնական, որն ԱՄՆ բանկերը կարող են ներդնել իրենց հավելվածներում՝ քարտապաններին ֆինանսական տեղեկատվություն տրամադրելու համար, <a href="https://www.finextra.com/newsarticle/48094/visa-unveils-ai-assistant-for-banking-apps" target="_blank">հայտնում է</a> Finextra.com-ը:</h2>
<br />Visa-ն վկայակոչում է հետազոտությունների արդյունքները, որոնք ցույց են տալիս, որ ամերիկացիների ավելի քան 66%-ը, ովքեր օգտագործել են գեներատիվ ԱԲ-ն, դիմում են այդ տեխնոլոգիային ֆինանսական խորհրդատվություն ստանալու համար։ Դրա հետ մեկտեղ, սպառողները համարում են, որ բանկերը անձնական տվյալների պաշտպանության ամենահուսալի հաստատություններ են. 85%-ը նշում է, որ պատրաստ է ավելի շատ տվյալներով կիսվել իրենց մատակարարի հետ, եթե ԱԲ-ն իրենից ներկայացնի ակնհայտ արժեք:<br /><br />ԱԲ-ի վրա հիմնված ֆինանսական օգնականը բանկերին առաջարկվում է որպես լրացուցիչ ծառայություն, որը թույլ է տալիս ֆինանսական հաստատություններին հավելվածի ներսում ներկայացնել ինտերակտիվ ինտերֆեյս՝ ծախսերը հասկանալու, անհատականացված տեղեկատվություն ստանալու եւ անմիջապես առկա հավելվածներում միջոցներ ձեռնարկելու համար։<br /><br />Մեկնարկի պահին համակարգը նախապես կտրամադրի տեղեկատվություն ամսական ծախսերի վերաբերյալ, բնական լեզվով կպատասխանի հարցերին՝ հիմնված քարտապանի ֆինանսական ակտիվության վրա, ինչպես նաեւ թույլ կտա օգտատերերին արգելափակել քարտը կամ սահմանել ծանուցումներ անմիջապես զրույցի ընթացքում։<br /><br />[[linked-news30984]]<br />&laquo;Սպառողներն արդեն դիմում են ԱԲ-ին ՝ ֆինանսական խորհրդատվություն ստանալու համար, սակայն բանկերն ունեն ամբողջական ֆինանսական պատկերը, կարող են գործել դրա հիման վրա եւ մտնում են առավել հուսալի հաստատությունների թվի մեջ, որոնց վրա հույս են դնում սպառողները:<br />&nbsp;<br />ԱԲ-ի վրա հիմնված օգնականը միավորում է այդ ուժեղ կողմերը՝ համատեղելով սպառողի սեփական տվյալների վրա հիմնված անհատականացված տվյալները միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորության հետ, եւ այս ամենն անմիջապես բանկի հավելվածում&raquo;,- ասել է Հյուսիսային Ամերիկայում Visa-ի փոխնախագահ եւ հավելյալ ծառայությունների ստորաբաժանման ղեկավար Միշել Հերոնը: <br /><br /><strong>&laquo;Ֆինտեխ&raquo; բաժնի գործընկեր`</strong><em><strong>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></strong></em> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 15 Jul 2026 11:50:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/30994/a5b84da57eca393536f2479a064b953c.jpg" length="125216" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa. ԱԲ-ի վաղ կիրառողները կարող են գերիշխել եվրոպական բանկային շուկայում  ]]> </title>

<title> <![CDATA[ Revolut подала заявку на банковскую лицензию в Финляндии ]]> </title>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut официально подала заявку на получение банковской лицензии в Финляндии.</h2>
<br />Генеральный директор Revolut Bank EU Куба Фаст омтетил, что получение лицензии позволит 250 000 финских клиентам банка получить доступ к IBAN и ряду банковских услуг, таких как оплата местных счетов и получение зарплаты, сообщает Finextra.<br /><br />[[linked-news31095]]<br />В настоящее время финские пользователи Revolut вынуждены использовать трансграничные идентификаторы для проведения внутренних транзакций.<br /><br />&laquo;Этот шаг - часть более широких амбиций Revolut стать основным банком для клиентов по всей Европе&raquo;, - добавил Фаст.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Fri, 21 Aug 2026 10:45:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31141/475fd957aad878b865d79284d909f61e.jpg" length="90989" type="image/jpeg"/>
</item>
<item>
<title> <![CDATA[ EIB запускает финтех-фонд в Польше ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31138</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31138</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Европейский инвестиционный фонд (EIF) объединил усилия с польским национальным банком развития Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) для запуска венчурного финтех-фонда объёмом &euro;30 млн.</h2>
<br />Фонд сосредоточит инвестиции на стартапах ранней стадии в Центральной и Восточной Европе, сообщает Finextra.<br /><br />Управлять фондом будет польская управляющая компания Inovo.vc.&nbsp;<br /><br />Её управляющий партнёр Томаш Швебода заявил о важности того, чтобы &laquo;следующее поколение мировых технологических лидеров было родом из Польши и региона&raquo;.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Thu, 20 Aug 2026 17:18:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31138/1dab672f25dd372529992849c7a1256f.jpg" length="134005" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa и Mastercard присоединились к Agentic Payments Alliance ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31131</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31131</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Visa и Mastercard присоединились к Agentic Payments Alliance (APA) &mdash; коалиции организаций, совместно работающих над развитием ИИ-коммерции.</h2>
<br />Инициатором создания альянса выступает платформa стейблкоинов Rain, сообщает Finextra.<br /><br />Альянс будет функционировать как рабочая коалиция, коллективно управляемая учредителями. Его участники (уже более 25 организаций) совместно определят устав и миссию объединения.<br /><br />Ожидается, что на первом этапе работа будет включать совместные исследования и разработку концептуальных рамок, тестирование стандартов идентификации и авторизации агентов, а также взаимодействие с регуляторами.<br /><br />&laquo;Ни одна компания не должна единолично решать, как агенты будут совершать транзакции от чьего-либо имени. Это должно исходить от платформ, создающих инфраструктуру, регуляторов, устанавливающих правила, и новаторов, которые лучше всего знакомы с тем, как агенты используются на практике уже сегодня&raquo;, - сказал генеральный директор Rain Фарук Малик.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 19 Aug 2026 10:26:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31131/1ab6619bf09f0d281d08baa4c1260220.jpg" length="281573" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut запускает сеть премиальных лаунжей в аэропортах Европы ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31127</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31127</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut представила планы по созданию сети премиальных лаунжей в аэропортах Европы.</h2>
<br />Компания уже подписала соглашение с аэропортом Копенгагена о запуске лаунжа в 2027 году в рамках кампании по привлечению клиентов в странах Северной Европы, сообщает Finextra.<br /><br />Клиенты тарифов Revolut Premium и Metal уже могут получить доступ более чем к 1000 лаунжей через приложение Revolut.<br /><br />Открывая собственную сеть лаунжей, Revolut рассчитывает получить больше влияния над всем клиентским опытом, добавляя элемент роскоши к обычному набору премиальных привилегий.<br /><br />Revolut не первая финтех-компания, обратившаяся к формату премиальных лаунжей в аэропортах.&nbsp;<br /><br />В 2023 году финтех-компания Nomad открыла зал площадью 600 кв. м в международном аэропорту Сан-Паулу, а в 2025 году бразильский необанк Nubank открыл там же зал площадью 1000 кв. м для клиентов своего премиального уровня Ultravioleta.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Tue, 18 Aug 2026 15:02:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31127/14a27e9612e3ce0384beb1b399da6029.jpg" length="111526" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut получил полноценную европейскую банковскую лицензию ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31095</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31095</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Revolut получил полноценную европейскую банковскую лицензию от французского регулятора, при этом одобрение подтверждено Европейским центральным банком.&nbsp;</h2>
<br />Решение ЕЦБ имеет большое значение, поскольку год назад регулятор ограничил стремительную экспансию Revolut на континенте, опасаясь, что рост приложения опережает развитие его внутренних систем контроля, сообщает Finextra.<br /><br />Ограничение было направлено на возможность Revolut запускать новые услуги в рамках европейской экономической зоны и временно запрещало выводить на рынок новые продукты. Европейские регуляторы обязали Revolut пересмотреть процессы утверждения продуктов после выявления недостатков в системах корпоративного управления, управления рисками и комплаенса.<br /><br />Основатель и генеральный директор Revolut Ник Сторонский заявил:<br /><br />&laquo;Эта лицензия даёт нам основу для построения банкинга нового поколения для более чем 30 миллионов клиентов по всей Западной Европе. Франция стала ведущим финансовым центром благодаря динамичной финансовой экосистеме и надёжной регуляторной базе. Это идеальная платформа для ускорения следующего этапа роста Revolut&raquo;.<br /><br />За последний год Revolut заявила об инвестициях свыше &euro;1 млрд в регион и подтвердила открытие в 2027 году новой штаб-квартиры в Париже.<br /><br />Западная Европа является крупнейшим и наиболее быстро растущим регионом для Revolut.<br /><br />Новое банковское подразделение начнёт работу с обслуживания клиентов во Франции, постепенно расширяясь на другие европейские рынки, включая Германию, Ирландию, Италию, Португалию и Испанию.<br /><br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Mon, 10 Aug 2026 16:14:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31095/18357377431e47b0ac7c92e14a91dcda.jpg" length="67950" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Central Asia Fintech Summit 2026 пройдет 11 сентября в Алматы ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31092</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31092</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>11 сентября в Алматы пройдет Central Asia Fintech Summit 2026.</h2>
<br />Организаторами саммита выступают Национальный банк Казахстана, Национальная платежная корпорация и Kazakhstan Fintech Network.<br /><br />Главная тема CAFS 2026 - &laquo;Эпоха доверия: каким будет финансовый рынок следующего десятилетия&raquo;.<br /><br />Участники обсудят развитие платежных систем нового поколения, цифровые финансовые сервисы и возможности для трансграничных операций.<br /><br />Одна из ключевых тем CAFS 2026 - искусственный интеллект. Участники саммита разберут не только развитие технологии, но и ее применение в реальной экономике: от финансовых сервисов и анализа данных до процессов, которые сегодня требуют значительных человеческих ресурсов.<br /><br />В программе заявлены также темы эволюции надзорных технологий и защиты от финансового мошенничества.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Mon, 10 Aug 2026 09:47:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31092/58ea1fd08af4d154a98aac93eb1ce8cb.jpg" length="184708" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Western Union запустил Stablecard ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31077</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31077</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Western Union запустил цифровой кошелёк и обеспеченную стейблкоином защищённую кредитную карту Visa.</h2>
&nbsp;<br />Stablecard предлагает удобный для потребителей способ получать средства и хранить их в USDPT - недавно запущенном долларовом стейблкоине Western Union.<br />&nbsp;<br />Пользователи могут беспрепятственно тратить средства везде, где принимается Visa, а USDPT можно обменять на доллары США по курсу 1:1, поскольку он полностью обеспечен резервами, сообщает Finextra.<br />&nbsp;<br />&laquo;Сочетая стабильность обеспеченного долларом цифрового актива с масштабом глобальной сети Western Union и охватом приёма Visa, мы предоставляем потребителям средства, перемещать деньги и уверенно тратить их в разных странах&raquo;, - сказал президент и генеральный директор Western Union Девин Макгранахан.&nbsp;<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 05 Aug 2026 11:17:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31077/9332582fdc622fc11babdeffd3bca67a.jpg" length="161698" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Revolut получила банковскую лицензию в Австралии ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31016</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31016</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Британская финтех-компания Revolut получила банковскую лицензию от Австралийского управления пруденциального регулирования, благодаря которой 21 июля официально был запущен Revolut Bank Australia, <a href="https://frankmedia.ru/293462" target="_blank">передает </a>Frank Media со ссылкой на сообщение компании.</h2>
<br />Отмечается, что для действующих клиентов переход к лицензированному банку пройдет автоматизировано и не потребует никаких дополнительных действий, а все новые клиенты будут подключаться напрямую к Revolut Bank Australia.<br /><br />После получения лицензии компания будет обязана инвестировать почти 400 млн австралийских долларов (около $280 млн) в местный рынок в течение пяти лет.<br /><br />О том, что Revolut хотел получить банковскую лицензию в Австралии, еще в 2021 году сообщал Reuters со ссылкой на генерального директора компании Метта Баксби.&nbsp;<br /><br />За год до этого австралийская &laquo;дочка&raquo; банка получила финансовую лицензию и была зарегистрирована в Агентстве по борьбе с отмыванием денег как цифровой обменник валюты.<br /><br />Revolut уже имеет банковские лицензии в Великобритании, Мексике,&nbsp;Австралии и в Европейской экономической зоне.&nbsp;<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Tue, 21 Jul 2026 15:05:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31016/ab651c3afe27f38e787a7b939304b32a.jpg" length="182595" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Объем глобального финансирования финтех-компаний в первом полугодии вырос на 23%  ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//31001</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//31001</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Согласно данным Crunchbase, объем глобального венчурного финансирования финтех-компаний в первом полугодии 2026 года достиг $28,6 млрд, что на 23% больше, чем за тот же период предыдущего года, <a href="https://www.finextra.com/newsarticle/48109/h1-global-fintech-funding-grows-23-yoy" target="_blank">передает</a> Finextra.com.</h2>
<br />Однако этот показатель снизился на 17,3% по сравнению с $34,6 миллиардами, привлеченными во второй половине 2025 года, что стало трехлетним максимумом.&nbsp;<br /><br />Рост по сравнению с прошлым годом произошел, несмотря на то, что количество сделок по финансированию сократилось на 26% - до 1605, поскольку инвесторы вкладывают ресурсы в мега-раунды для крупных компаний. Так, за полугодие Ramp привлекла $750 миллионов, Ebury - $748 миллионов, а французская компания Alan - $545 миллионов.<br /><br />США продолжают лидировать в сфере финансирования, на их долю приходится $15 миллиардов - более 50% от всех привлеченных средств. За ними следует Великобритания с $2,7 миллиардами, а индийские компании привлекли $1,9 миллиардов.<br /><br />Искусственный интеллект - самая перспективная технология, стимулирующая инвестиции в такие области, как управление активами, и побуждающая компании, подобные Ramp, к жесткой конкуренции за лучших специалистов.<br /><br />Тем временем, рынок IPO остается вялым: за первое полугодие на биржу вышли три компании - бразильские PicPay и AgiBank, а также японская PayPay. В отличие от них, многие гиганты сектора, включая Stripe, Plaid, Ramp, Revolut и Monzo, продолжают выжидать, поскольку их рыночная капитализация стремительно растет.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Fri, 17 Jul 2026 11:02:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/31001/229a7f5e25a0fd6d7b98261f7e8d7a5d.jpg" length="207171" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa представила ИИ-помощника для банковских приложений ]]> </title>
<link>https://banks.am/ru/news//30994</link>
<guid isPermaLink="true">https://banks.am/ru/news//30994</guid>
<description> <![CDATA[ <h2>Компания Visa представила ИИ-помощника, которого американские банки могут интегрировать в свои приложения, чтобы предоставлять держателям карт финансовую информацию, <a href="https://www.finextra.com/newsarticle/48094/visa-unveils-ai-assistant-for-banking-apps" target="_blank">пишет </a>Finextra.com.</h2>
<br />Visa ссылается на исследование, согласно которому более 66% американцев, использовавших генеративный ИИ, обращаются к этой технологии за финансовыми консультациями. При этом потребители считают банки наиболее надежными учреждениями в плане защиты персональных данных, и 85% заявляют о готовности делиться еще большим объемом данных со своим поставщиком услуг, если ИИ будет представлять для них очевидную ценность.<br /><br />Финансовый ассистент на основе ИИ предлагается банкам в качестве дополнительной услуги, позволяющей финансовым учреждениям предоставлять интерактивный интерфейс в приложении для анализа расходов, получения персонализированных рекомендаций и принятия мер непосредственно в существующих приложениях.<br /><br />На момент запуска система будет заблаговременно предоставлять информацию о ежемесячных расходах, отвечать на вопросы на естественном языке, основываясь на финансовой активности держателя карты, а также позволит пользователям блокировать карту или устанавливать оповещения непосредственно в диалоге.<br /><br />[[linked-news30984]]<br />&laquo;Потребители уже обращаются к ИИ за финансовыми консультациями, но банки обладают полной финансовой картиной, могут действовать на её основе и входят в число наиболее надежных учреждений, которым доверяют потребители.<br /><br />Финансовый помощник на основе ИИ объединяет эти преимущества, сочетая персонализированные рекомендации, основанные на собственных данных потребителя, с возможностью принятия мер, и всё это прямо в приложении банка&raquo;,- отметил старший вице-президент и руководитель отдела дополнительных услуг Visa в Северной Америке Мишель Херрон.<br /><br /><strong>Партнер раздела &laquo;Финтех&raquo; -<em>&nbsp;<img src="https://www.banks.am/static/uploads/Evocabank_logo.png" alt="" width="120" height="13" /></em></strong> ]]> </description>
<pubDate>Wed, 15 Jul 2026 11:50:00 +0400</pubDate>
<enclosure url="https://banks.am/static/gallery/30994/a5b84da57eca393536f2479a064b953c.jpg" length="125216" type="image/jpeg"/>
<title> <![CDATA[ Visa: Компании, первыми внедрившие ИИ, готовы доминировать на европейском банковском рынке ]]> </title>