Ակբա բանկը հիմնադրվել է 1996 թվականին: ՀՀ կենտրոնական բանկի թիվ 70 լիցենզիա։ Բանկի նպատակն է ինքնատիպ եւ նորարար լուծումներով նպաստել հասարակության կայուն զարգացմանը:Ակբա բանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական կառույցներից մեկն է, որն իր հաճախորդներին տրամադրում է բանկային բազմաթիվ ծառայություններ:Բանկը թողարկում եւ սպասարկում է VISA եւ MasterCard միջազգային, ինչպես նաեւ տեղական ArCa վճարային քարտեր: Ակբա բանկը նաեւ American Express վճարային համակարգի էքսկլյուզիվ ներկայացուցիչն է Հայաստանում, սպասարկում է JCB ճապոնական միջազգային քարտեր:Acba digital օնլայն հարթակի եւ հավելվածի միջոցով բանկը հնարավորություն է ընձեռում անվճար կառավարել հաշիվներն առանց բանկ այցելելու՝ աշխարհի ցանկացած կետից:Ակբա բանկն ունի 63 մասնաճյուղ, որոնցից 19-ը՝ Երեւանում, մնացածը` Հայաստանի 10 մարզերում, ինչպես նաեւ շուրջ 180 բանկոմատ Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Բանկի ուղղակի նշանակալից մասնակիցներ են. -«ԱԿԲԱ ՖԵԴԵՐԱՑԻԱ» ՓԲԸ՝ 92.05%-«ՍԱԿԱՄ ԻՆՏԵՐՆԱՍԻՈՆԱԼ» ՊԲԸ` 5%-«ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲԸ աշխատողներ՝ 2.95%
Բանկն ունի շուրջ 1 500 աշխատակից: