«Արցախբանկ» ՓԲԸ-ն կազմավորվել է 1996թ.: ՀՀ ԿԲ թիվ 75 լիցենզիա` տրված 14 օգոստոսի 1996թ.:Արցախբանկը ՀՀ ռեզիդենտ բանկ է, որի առաքելությունն է` նպաստել տնտեսության և հասարակության զարգացմանը, հաճախորդների նպատակների իրացմանը՝ առաջարկելով բարձրորակ բանկային ծառայությունների համալիր: Բանկը տրամադրում է անհրաժեշտ վարկային և բանկային ծառայությունների փաթեթ` բավարարելով հաճախորդների պահանջմունքները ժամանակակից բանկային ծառայությունների նկատմամբ, նպաստում բնակչության բարեկեցության բարձրացմանը՝ ապահովելով սոցիալ-տնտեսական բարեկեցիկ կյանքի համար անհրաժեշտ բանկային լուծումներ:Բանկը հանդիսանում է «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ բաժնետեր և «Arca» վճարային համակարգի լիիրավ անդամ, Mastercard International միջազգային վճարային համակարգի և SWIFT միջազգային փոխանցումների համակարգի անդամ, հայաստանյան UBPay և IntelExpress, MoneyGram, Unistream միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգերի անդամ, «ԷՅԷՄԷՔՍ» Հայաստանի ֆոնդային բորսայի անդամ:2020թ. դեկտեմբերի 30-ին Բանկին շնորհվել է տեղեկատվական անվտանգության ISO/IEC 27001:2013 (Information technology -Security techniques - Information security management systems - Requirements) ստանդարտին համապատասխանության վկայական:Արցախբանկի բաժնետերերն են. «Հայաստանի Բիզնեսի Հիմնադրամ» ՓԲԸ՝ 51.7176% մասնաբաժնով, ռեզիդենտ այլ իրավաբանական անձինք՝ 45.3454% մասնաբաժնով, ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք՝ 2.9364% մասնաբաժնով, ոչ-ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք՝ 0.0006% մասնաբաժնով:Բանկի սպասարկման ցանցը ներառում է 8 մասնաճյուղ:Բանկի աշխատակիցների թվաքանակը 31.07.2025թ.-ի դրությամբ կազմել է 260: