Թարմացված է. 06.11.2023«Իդրամ» ՍՊԸ-ն վճարահաշվարկային ընկերություն է, որը Հայաստանում առաջին էլեկտրոնային փող թողարկողն է։Իդրամը նորարար, ժամանակակից ֆինտեխ լուծումներ առաջարկող հարթակ է։ Իդրամը Հայաստանում գործում է 2004 թվականից, իսկ էլեկտրոնային փող թողարկելու թույլտվություն ստացել է 2012 թ․-ին։Իդրամ վճարային համակարգի գործունեության առաջնային նպատակներն են՝• հնարավորություն տալ օգտատերերին կատարել անկանխիկ եւ անհպում վճարումներ՝ ստեղծելով հարմարավետ եւ լայն կիրառություն ունեցող վճարային գործիքներ օնլայն եւ օֆլայն հարթակներում;• տարածել անհպում վճարումների մշակույթը Հայաստանում՝ զարգացնելով Իդրամի QR-վճարումները եւ տրամադրելով ակնթարթային վճարման գործիքներ թե՛ օգտատերերին, եւ թե՛ վաճառակետերին, այդ թվում՝ «Գնիր հիմա, վճարիր հետո» ձեւաչափով;• ժամանակակից ու նորարար լուծումների շնորհիվ ապահովել հաճախորդային լավագույն փորձառություն։2017 թվականից մեկնարկել է IDBank-ի եւ Իդրամի ռազմավարական համագործակցությունը։ 2019 թվականից ընկերությունները զարգացնում են համատեղ թվային էկոհամակարգ՝ Idram&IDBank հարթակը, որի շրջանակում առաջարկում են համակցված բանկային եւ վճարային ծառայություններ՝ հաճախորդների ֆինանսական եւ գործարքային կարիքների լայն շրջանակը բավարարելու համար: Թվային հարթակն առաջարկում է ծառայություններ երրորդ կողմերից ինտեգրված API ծառայությունների միջոցով՝ հաճախորդներին ապահովելով լավագույն փորձառությամբ:Idram&IDBank-ը ներկայում ունի ավելի քան 500 հազար ակտիվ օգտատեր եւ եզակի թվային ապրանքներ/ծառայություններ շուկայում, որոնցից օրական օգտվում են տասնյակ հազարավոր հաճախորդներ՝ ֆիզիկական, իրավաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերեր։«Իդրամ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետեր է հանդիսանում ՀՀ ռեզիդենտ կազմակերպություն «ԱյԴի Գրուփ» ՓԲԸ-ն, որի նշանակալից մասնակիցներ են հանդիսանում ՀՀ քաղաքացիներ Լալա Բախշեցյանը եւ Վարդան Դիլանյանը։