«ՖԻՆՔԱ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ-ն գրանցվել եւ լիցենզավորվել է 2006թ. մարտին: ՀՀ Կենտրոնական Բանկի լիցենզիա թիվ 13:«ՖԻՆՔԱ» ՈւՎԿ-ն մաս է կազմում 19 ֆինանսական հաստատություններից եւ բանկերից կազմված ՖԻՆՔԱ Իմփեքթ Ֆայնենս միջազգային ցանցի, որը մատուցում է սոցիալապես պատասխանատու ֆինանսական ծառայություններ եւ ցածր եկամուտ ունեցող անհատներին ու համայնքներին հնարավորություն է ընձեռում ներդրում կատարելու իրենց ապագայում:2018թ. դեկտեմբերին «ՖԻՆՔԱ» ՈւՎԿ-ին շնորհվել է «Հաճախորդների պաշտպանության» միջազգային Smart հավաստագիր առ այն, որ ընկերությունը լիովին համապատասխանում է հաճախորդների պաշտպանությանն ուղղված բարձր պահանջներին, որոնք սահմանվել են միկրոֆինանսավորման ոլորտում հաճախորդների պաշտպանությունը սատարող Smart Campaign միջազգային նախաձեռնության կողմից:«ՖԻՆՔԱ» ՈւՎԿ-ն ներկայումս ունի մասնաճյուղերի լայն ցանց Հայաստանի բոլոր մարզերում եւ առաջարկում է հետեւյալ վարկատեսակները`Բիզնես վարկեր, որոնք նախատեսված են այն ձեռներեցների համար, ովքեր ցանկանում են զարգացնել եւ/կամ խթանել իրենց բիզնեսը:Գյուղատնտեսական վարկեր, որոնք նախատեսված են գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձանց համար, ում միջոցներ են անհրաժեշտ իրենց տնտեսության աճի ու զարգացման համար:Սպառողական վարկեր, որոնք նախատեսված են այն անհատների համար, ում միջոցներ են անհրաժեշտ՝ տարաբնույթ սպառողական նպատակներով:
Հիփոթեքային վարկեր, որոնք տրամադրվում են բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման եւ կառուցապատման, ինչպես նաեւ բնակարանի վերանորոգման նպատակով։
Ավտովճարումների վարկեր, որոնք նախատեսված են տարեկան կտրվածքով երկու պարտադիր վճարումներ հանդիսացող ավտոմեքենայի Գույքահարկի և ԱՊՊԱ-ի արագ, հարմարավետ եւ բացառիկ պայմաններով վճարումներն իրականացնելու համար։ Վարկատեսակները միակն են հայաստանյան ֆինանսական շուկայում։
«Կանայք բիզնեսում». այս վարկը մշակվել է կին ձեռներեցներին մատչելի ֆինանսավորում տրամադրելու նպատակով՝ բիզնես ստեղծելու եւ զարգացնելու համար:Ջերմ օջախ. բացահայտեք տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման ֆինանսավորման մատչելի տարբերակները «Ջերմ օջախ» ծրագրի շրջանակում, որն օգնում է հայ ընտանիքներին ունենալ էկոլոգիապես ավելի մաքուր տներ:Ագրո թեթեւ քեշ. ստացեք ֆինանսավորում վարկի արագ հաստատման գործընթացի շնորհիվ եւ ապահովեք անհրաժեշտ միջոցներ գյուղատնտեսական գործունեության զարգացման համար:
«ՖԻՆՔԱ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ-ն գրանցվել և լիցենզավորվել է 2006 թվականի մարտին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի լիցենզիա թիվ 13: Կազմակերպության հիմնադիրն է հանդիսանում «ՖԻՆՔԱ Ինթերնեյշնլ Ինք.» ամերիկյան կազմակերպությունը, որը 2011թ. նոյեմբերի 1-ին բաժնետոմսերի մի մասը փոխանցեց «ՖԻՆՔԱ Մայքրոֆայնենս Կոոպերատիվ Յու. Էյ.» նիդերլանդական կազմակերպությանը: «ՖԻՆՔԱ Ինթերնեյշնլ Ինք.» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1984թ-ին ԱՄՆ-ում` Ջոն Հաթչի կողմից, որն էլ իր հերթին հիմնադրել է միկրոֆինանսական կազմակերպություններ Եվրասիայի, Միջին Արևելքի, Լատինական Ամերիկայի եւ Աֆրիկայի մի շարք երկրներում:
«ՖԻՆՔԱ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ն ներկայումս ունի մասնաճյուղերի և ներկայացուցչությունների լայն ցանց Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում: Ներկայումս «ՖԻՆՔԱ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ն տրամադրում է հետևյալ վարկատեսակները`
Բիզնես վարկեր
Նախատեսված են բիզնեսով զբաղվող անձանց համար, ովքեր ուզում են զարգացնել, ընդլայնել և/կամ խթանել իրենց բիզնեսը:
Գյուղ վարկեր
Նախատեսված են գյուղացիական տնտեսություն վարող անձանց համար, ում միջոցներ են անհրաժեշտ իրենց տնտեսության կայուն աճն ապահովելու համար: